Tepelné čerpadlá
Tepelné čerpadlá vzduch/voda pracujú ekologicky aj hospodárne. Energia na vykurovanie je napríklad vo vzduchu okolo nás. Junkers ponúka jej jednoduché využitie pomocou tepelného čerpadla vzduch/voda.
Jeho inštalácia je lacná, jednoduchá a dostupná prakticky každému majiteľovi rodinného domu - nie je k nej totiž treba žiadnych legislatívnych povolenie ani náročných stavebných úprav pozemku.
Tepelné čerpadlá vzduch/voda sú schopné pracovať s efektívnym vykurovacím faktorom až do -20 ° C, kedy výstupná teplota vykurovacej vody je stále 50 ° C a teda bohato stačí na ohrev teplej vody aj k ohrevu vhodne dimenzovaného vykurovania.
Vďaka tomu sú tepelné čerpadlá ako zdroj vykurovania v nízkoenergetických domoch úplne postačujúce. V ostatných prípadoch možno tepelné čerpadlá Junkers dobre kombinovať s ďalšími zdrojmi vykurovania. A to aj súbežne, kedy je potenciál tepelného čerpadla využívaný na maximum a ďalší zdroj ho iba automaticky dopĺňa.
Tepelné čerpadlá majú nesporné výhody:
- tepelné čerpadlo nevytvára svojou prevádzkou žiadne emisie
- náklady na prevádzku sú veľmi nízke
- tepelné čerpadlá sú priestorovo nenáročné
- v lete môže tepelné čerpadlo aj chladiť
Tepelné čerpadlá možno bez problémov využiť v klasických rodinných domoch, ideálne sú aj pre nízkoenergetické bývanie. Jedinou požiadavkou na inštaláciu tepelného čerpadla je dostatočný priestor mimo domu pre umiestnenie vonkajšej časti čerpadla.
Moderná technika pre Váš dom
Inteligentný spôsob fungovania tepelného čerpadla Vám umožní výrazne znížiť náklady, pričom vyžaduje iba elektrický prúd:
- pomocou 25 % elektriny ako pohonnej energie, máte pokrytú potrebu tepla a teplej vody
- 75 % tejto energie sa získava zo zeme, zo vzduchu alebo zo spodnej vody
- pohonná energia sa dá získať z fotovoltaických zariadení
Okruh tepelného čerpadla
Teplo zo zeme, spodnej vody alebo vzduchu sa v tepelnom čerpadle prenáša prostredníctvom výmenníka tepla, takzvaného výparníka, na kvapalné chladivo, ktoré má veľmi nízky bod varu, takže sa rýchlo zohrieva a odparuje sa pri nízkych teplotách.
Kompresor potom stlačí plynné chladivo, ktoré sa pri tom zohreje na vysokú teplotu. Všetko teplo, ktoré tým vznikne, sa odovzdá pomocou druhého tepelného výmenníka, takzvaného skvapalňovača, vykurovaciemu systému a zásobníku teplej vody. Chladivo sa tým zase výrazne ochladí a opäť zmení skupenstvo na kvapalné.
Chladivo následne prechádza cez expanzný ventil, kde sa roztiahne na pôvodný tlak, naspäť k výparníku. Tento proces sa opakuje, okruh je uzavretý.